Pleksi Dikme

PLESİK DİKME – PLEKSİ MERDİVEN KÜPEŞTE VE PLEKSİ AYAK MODELLERİ

Pleksi Dikmeler renkli veya renksiz olarak saydam özelliğe sahip malzemeler arasında yer almaktadır. Dekorasyon yönünden lüks mekanlar için özel olarak ısıtma işleminin ardından şekillendirilerek üretilen bu yapılar, dayanıklı ve uzun ömürlü olmasından dolayı tercih edilir. Paslanmaz ve pirinç aksesuarlar ile kombine edilerek daha şık bir görünüm kazanması sağlanır.  Cam malzemelere göre daha hafif ve dayanıklı olan dikmeler, çatlamaz ve temizliği oldukça kolay ürünler arasındadır. Ev veya işyerlerinde kullanım için farklı seçeneklere sahip ürünler pleksi dikme ayaklarının birleştirilmesi ile daha güvenlidir. Üst kısmında yer alan bağlantı parçalarına 50 mm metal borular ile vidalanmaktadır.

Merdiven çıkışlarında her basamağa talebe göre 1 veya 2 tane dikme eklenerek üst küpeşte borusuna vidalanarak sabitlenen bir korkuluk sistemidir. Dikme aralarında yer alan boşluklar merdiven çıkışına göre uygulanabilir. Şık görünümü ve sağlamlığı ile darbelere karşı dayanıklıdır. Evin dekorasyon ve tasarımına göre şekillendirilebilir.

Pleksi Dikme Yükseklik Ölçüsü

Standart ölçüsü yerden küpeşte borusu bitimi noktasına 90 cm uzaklıkta olup, istenilen ölçülerde metal kısımlarının kesilmesi ile uzunluk ve kısalık derecesi ayarlanabilir.

Parapet üstü pleksi dikme trabzanı  ile de bilinen durumlarda, mecvut beton yüksekliği baz alınarak standart ölçü oluşturmak için akrilik malzemenin normal ölçüden daha kısa olması gerekir. Kullanılacak aksesuar detayları yine aynı metallerden oluşmaktadır.

Pleksi Dikme Montajı

Ay bağlantı ve mafsal borudan oluşan PLEKSİ DİKME gövde bölümünde şeffaf ve hava kabarcıklı bir anatomiye sahip olması ile beraber, istenilen forma göre tornada işlenerek dekorlu bir hale gelmektedir.  Zemin bağlantı ankarajı ile beton delinerek, ankaraj demiri kimyasal dübel epoksi yapıştırıcı kullanılarak yaklaşık 60 dakikalık bir donma sürecinden sonra sertleşerek uzun süreli kullanıma bağlı sağlam bir güç göstermektedir. Bu dikmeler basamak çıkışlarının yüksekliği değişkenliğine göre ayarlanabilir.

Pleksi Dikme Renk Seçenekleri

Görsel anlamda tokluk hissi veren dikmeler, Küpeşte bağlantı elemanlarının bağlantı noktalarından oluşmaktadır.Bronz ve eskitme seçenekleri tasarım konusunda en ideal ürünler arasında yer almaktadır. Gençler arasında gri tonların yaygın olması nedeniyle paslanmaz çelik tarzında tercih edenlerin sayısı fazladır. Pleksiglas dikme renk seçenekleri duvar dekoruna uygun beyaz ve siyah tonun zenginleştirdiği denge ve mekanın konseptine uygun olarak yapılabilmektedir.

Pleksi Özellikleri

  • 120°-150° C’e Yüksek ısı derecelerine karşı dayanıklı olan bu ürünler istenilen şekillere kolaylıkla sahip olabilir. Soğuma işleminin ardından verilen şekil sabit olarak kalacaktır.
  • Bakır Malzeme gibi sert ve darbelere karşı dayanıklıdır.
  • Kalınlık ölçülerine göre 75° C’den itibaren yumuşar ve şekil vermeye hazır hale gelir.
  • İklim şartlarına göre daha fazla direnç gösteren pleksi dikmeler, Floresan, opak ve şeffaf renklerde üretilebilmektedir. Kırılmaz, çatlamaz, iç ve dış mekanlarda rahat bir şekilde kullanılır.
  • Darbelere karşı dayanıklı ve ışık geçirgenliği en yüksek ürünler arasında yer almaktadır. Cam malzemeye göre dayanıklılığı 6 kat daha fazladır. Keskin kenarlı olmadığı için yaralanmalara neden olmaz ve ısı geçirgenliği camdan %20 daha azdır.

Pleksi Dikme Modelleri